Czy soczewki mogą potęgować skurcz akomodacji?

Okulista podejrzewa u mnie skurcz akomodacyjny jednego oka. Czekam na badanie . Nie widze z daleka, z bliska tak. Mam tez dziwne uczucie napiecia w okolicy skroni. Co dziwne w okularach jako tako funkcjonuje. Najgorzej jest jak zaloze soczewki. Wtedy czuje duzy dyskomfort i znacznie gorzej widze na jwdno oko. Na pewno nie ma to zwiaZku ze zle dobranymi soczewkami. Sytuasja trwa pare miesiecy i wraca do normy i znowu widze. A w okularach zawwsze dobrze. Czy soczewki moga potegowac skurcz akomodacji? Jak to wytlumaczyc?

Tak. Soczewki powodują że napięcie akomodacyjne jest większe niż w okularach.
Wynika to z fizyki, jak działają soczeki. Są one w przeciewieństwie do okularów położone na oku i oko musi wykonać większą pracę żeby zobaczyć coś z bliska.

Ma to znaczenie po 40 roku życia przede wszystkim kiedy akomodacja jest już słaba. W soczekach kontaktowcyh w których kiedyś można było czytać gazetę już się nie da tego zrobić.

Przed 40 rokiem życia w zależności od wady oczywoście ale soczewki mogą powodować większe napięcie akomodacji niż przy noszeniu okularów.

Ja bym zrobiła w Pani przypadku badanie ortoptczne czyli ustawienia oczu, fizji, konwergencji, zakresu akomodacji.
Pozdrawiam