Czy skurcz akomodacyjny oka może być spowodowany zagryzaniem zębów w nocy?

Czy skurcz akomodacyjny oka moze byc spowdowany zagryzaniem zebow w nocy ale i w dzien? Czuje wtedy napiecie na twarzy i gorzej widze z daleka.

Tak, teoretycznie jest to możliwe. Skurcz akomodacji oka to zaburzenie, które polega na ciągłym i nadmiernym napięciu akomodacji (nastawności). Czym jest akomodacja? Dzięki akomodacji soczewka oka – krótko mówiąc - posiada zdolność do widzenia obiektów z różnej odległości, zarówno z bliska, jak i z daleka. Można to porównać do obiektywu aparatu, który dostosowuje swoją ostrość obrazu w zależności od położenia obiektu. Akomodacja jest możliwa dzięki odpowiedniemu napięciu mięśni rzęskowych oka, kiedy to zmienia się kształt i moc łamiącej soczewki - przy patrzeniu z bliska są one napięte, przy patrzeniu w dal rozluźnione. Skurcz akomodacji oka powoduje natomiast napięcie nawet podczas patrzenia w dal, co skutkuje krótkowzrocznością. Oko nie przystosowuje się więc płynnie do widzenia daleko-blisko, jest słabiej rozluźnione, przez co obraz jest mniej ostry, zamazuje się i dopiero po chwili obiekty widziane z oddali stają się wyraźne. Zagryzanie zębów w nocy może mieć w perspektywie szerokie spektrum konsekwencji, nie tylko w kontekście zębów. Najczęstszym powodem zagryzania zębów w nocy jest choroba okluzyjna zębów, czyli zaburzenie pracy mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Gdy zęby górne i dolne nie kontaktują się prawidłowo, dochodzi do licznych przeciążeń i napięcia całego narządu żucia. Napięcie przenosi się również na okoliczne tkanki, mogą występować m.in. zmęczenie mięśni twarzy, bóle głowy lub oczu. Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, do czego należy zagryzanie zębów, wpływają na pozostałe układy w ciele człowieka, w tym narząd wzroku. Może więc występować bolesność okolicy oczodołów, uczucie tzw. wysadzania oka, suchość czy właśnie nieostre widzenie, które zazwyczaj jest tymczasowe. Jeśli zgrzyta Pani w nocy zębami, zalecana jest kontrola u stomatologa specjalizującego się w problemie choroby okluzyjnej i badanie fizykalne. Problem sam nie zniknie, może się natomiast pogłębiać, doprowadzić do ścierania się zębów i kolejnych dolegliwości bólowych.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl