Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Otyłość w Polsce

Dzień dobry,

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie ma wystarczającego uzasadnienia naukowego na poparcie hipotezy zakwaszenia organizmu, diety alkalicznej oraz konieczności stosowania specjalnych urządzeń do alkalizacji wody czy preparatów o potencjalnym działaniu zasadotwórczym, takich jak choćby wspomniana w pytaniu soda oczyszczona. Nie ulega wątpliwości, że sposób odżywiania, który najczęściej charakteryzuje się małą podażą warzyw i owoców, a dużym spożyciem produktów wysoko przetworzonych, może skutkować w perspektywie długofalowej licznymi problemami zdrowotnymi. Warto jednak podkreślić, że na konsekwencje zdrowotne związane z niewłaściwym odżywianiem wpływ mają liczne czynniki, a nie wyłącznie wskaźnik potencjalnego obciążenia kwasem nerek (PRAL). Wodorowęglan sodu (NaHCO3), czyli dobrze znana i powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów. Działa ona jak bufor pozakomórkowy (system buforowy krwi), wspomagając wewnątrzkomórkową regulację pH przez zwiększenie pozakomórkowego pH i stężenia wodorowęglanów (HCO3-). Co ciekawe, może być ona pomocna w przypadku sportowców w celu poprawy zdolności wysiłkowych podczas wydarzeń sportowych o wysokiej intensywności, gdzie wysiłek trwa od 1 do 7 minut (np. powtarzalne, bardzo intensywne sprinty), natomiast nie ma uzasadnienia do przyjmowania tej substancji w celu tzw. odkwaszenia czy oczyszczenia organizmu. Organizm człowieka ściśle reguluje pH płynów ustrojowych, w szczególności krwi za pomocą licznych mechanizmów do których zalicza się system buforów krwi i tkanek, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca, produkcję amoniaku oraz usuwanie kwasów lub zasad przez nerki. Warto również dodać, że stosowanie sody oczyszczonej może się wiązać z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W trosce o zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej, w tym optymalnej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, warto skupić na zwiększeniu konsumpcji w codziennej diecie świeżych warzyw i owoców, a także innych nisko przetworzonych pokarmów, bogatych w wartościowe składniki odżywcze.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
mateuszdurbas.pl
facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, to prawda, że obecnie soda oczyszczona święci tryumfy, a przepisy z jej wykorzystaniem mnożą się w internecie każdego dnia. Dzięki tej niepozornej substancji można wysprzątać cały dom, a także wykorzystać ją do walki z niedoskonałościami cery i wspomóc zdrowie. Najczęściej w domowych przepisach wykorzystuje się sodę do leczenia przeziębienia, a także stanów zapalnych różnego pochodzenia, najczęściej związanych z bólami w jamie ustnej oraz infekcjami górnych dróg oddechowych. Wówczas stosuje się inhalacje i płukanki oraz pasty do stosowania miejscowego z sody. O takim wykorzystaniu sody oczyszczonej może się Pani przekonać, czytając nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/woda-z-soda-naturalny-sposob-na-zdrowie. W takim celu wykorzystywać sodę oczyszczoną może właściwie każdy, czego nie można powiedzieć o stosowaniu sody do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej. Proszę pamiętać, że nie jest ona wskazana u każdego i przed rozpoczęciem takiej kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Napój z wody, sody i cytryny to mikstura mająca na celu odkwaszenie organizmu, usunięcie z niego toksyn oraz poprawę funkcjonalności narządów takich jak: nerki, wątroba czy żołądek. Z wątroby usuwa toksyny, usprawniając jej funkcjonowanie. Oprócz tego napój przez zmianę pH w organizmie działa przeciwnowotworowo i antybakteryjnie, stwarzając patogenom niekorzystne warunki do bytowania. Szczególnie cenią sobie taką mieszankę osoby walczące z nadkwasotą – napój działa alkalizująco, zmniejszając dolegliwości związane z cofaniem kwaśnej treści żołądkowej. Więcej o pozytywnych efektach kuracji sodą w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/miktura-z-sody-i-soku-z-cytryny-rozwiazanie-na-wiele-problemow. Tam też odnajdzie Pani dokładną recepturę na napój. Proszę pamiętać, że czas kuracji to dwa tygodnie – nie można jej wydłużać. Przeciwwskazaniem jest nadciśnienie tętnicze oraz zapalenie błony śluzowej żołądka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy