Czy spanie na brzuchu u 2-miesięcznego dziecka jest bezpieczne?

Mój 2 miesieczniak bardzo lubi spac na brzuszku, wiem ze sie wysypia,dzięki temu w naturalny sposób sie odgazowuje co sprawia mu przyjemność, długo i smacznie śpi, i z racji tego ze ma problem z katarem splywajacym do gardła jest to dla niego komfortowa pozycja. Śpi spokojnie, nie obraca główki , zazwyczaj ma buźke otwarta. Moje pytanie. Jak bardzo ta pozycja jest niebezpieczna dla mojego dziecka i czy absolutnie odpada podczas nocnego spania ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Pediatrzy z uwagi na zwiększone ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej, odradzają tę pozycję do spania nocnego, kiedy żadne z rodziców nie jest w stanie upilnować dziecka. Niemniej jednak pozycja ta faktycznie ma wiele zalet, które słusznie Pani zauważyła. Ostateczna decyzja należy do Pani. Jeśli jednak na plecach dziecko nie będzie chciało w ogóle spać, to nie będzie miała Pani wielkiego wyboru...