Czy strach przed ciążą może opóźniać miesiączkę?

19 Lipca zaczal mi się okres, 27 doszlo do zbliżenia bez wytrysku nastepny okres pojawil się 14 sierpnia był krótki, pozniej czekalam na kolejny a gdy się spóźniał zrobilam test 2 testy ciązowe które wyszly negatywnie po czym 14 wrzesnia dostalam okres ale po nim dla pewności zrobilam jeszcze dwa testy wyszly także negatywnie. Teraz nie dostalam jeszcze okresu a już 33 dzien cyklu czy mogę być w ciazy czy zbliżenie było w czasie dni płodnych? Czy po prostu strach przed ciaza opoznia miesiączkę?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W podanym przypadku ciążę możemy właściwie wykluczyć. Nie ma powodów do niepokoju. Opóźnienie miesiączki może być natomiast zarówno wynikiem stresu, zaburzeń hormonalnych jak i wielu innych schorzeń ogólnoustrojowych. W celu wyjaśnienia konkretnej przyczyny powinna skonsultować się Pani ze specjalistą ginekologiem.