Czy szczepionka mogła wpłynąć na parametry wątrobowe?

Dzień dobry! 12 maja 2021 roku szczepiłam się szczepionką Engerix B przeciwko WZW. Wyniki na obecność wirusów C i B były ujemne, a próby wątrobowe dobre. Minęło 3 miesiące od szczepienia a zaczęłam miewać bóle w prawym podbrzuszu. Powtórzyłam próby wątrobowe i mam ALT - 9.2 a AST - 21.9 indeks de Rittisa wynosi - 2.38 ...czy może to świadczyć o uszkodzeniu wątroby? Czy szczepionka mogła negatywnie wpłynąć na parametry wątrobowe?

Szczepionka Engerix B nie zawiera wirusów. Zawiera oczyszczony główny antygen powierzchniowy wirusa HBV uzyskiwany z komórek drożdży i adsorbowany na na związkach glinu. W wyjątkowych przypadkach szczepionka może wpływać na aktywność enzymów wątrobowych. Po upływie 3 miesięcy jest to jednak mało prawdopodobne. W razie dolegliwości proszę zgłosić się do lekarza POZ.