Wojciech Jasnos
10 poziom zaufania

Szanowna Pani!

W zależności od rodzaju, techniki oraz przebiegu zabiegu może to być różny typ szwu. Jeżeli był to szew skórny niewchłanialny możliwe, że nie został usunięty w całości.
W tym wypadku jego usunięcie jest wskazane.
Jeżeli natomiast poniżej warstwy szwów skórnych w tym miejscu, o którym Pani pisze zakładane były szwy na powięź wówczas mamy do czynienia z materiałem szewnym, którego się nie usuwa. Ta wersja zależy właśnie od rodzaju wykonanej procedury chirurgicznej oraz techniki jaką operowano.
W pewnych przypadkach i miejscach występuje czasem konieczność założenia również szwów zbliżających brzegi przeciętej tkanki podskórnej. Zazwyczaj wykonujemy to miejscu po tokarze pępkowym w jeśli wymagają tego warunki anatomiczne tej okolicy. Zależy to między innymi od grubości warstwy tkanki podskórnej. Pozostawienie niezamkniętej loży wiąże się z ryzykiem powstania krwiaka, który w niesprzyjających warunkach pooperacyjnych mógłby ulec nadkażeniu co w konsekwencji prowadziłoby do konieczności rewizji rany i wdrożenia dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Jeśli szew na tkankę podskórną był przycięty zbyt długo mógł w pewnych okolicznościach uwidocznić się i wskazana byłaby kontrola chirurga i ewentualne jego skrócenie.
Bez względu na to jaki to rodzaj szwu (bo tego nie dowiemy się na 100% bez protokołu zabiegu) wskazana byłaby ponowna kontrola lub jeśli jest taka możliwość wstępny telefon do chirurga, który wykonywał zabieg lub usuwał szwy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty