Czy ta ciąża ma szansę na dobry rozwój?
Dzień dobry, jestem pacjentką kliniki niepłodności. We wrześniu miałam świeży transfer pięciodniowej blastocysty klasy B (tylko tyle wiem). Po 2 tygodniach od transferu poziom beta hcg wynosił 632, zaś po kolejnych 6 dniach - 4132. Pierwsze USG miałam w tygodniu 6 4, na którym widoczny był zarodek z bijącym sercem o wielkości 3mm. Mimo że lekarz zapewniał, że wszystko jest w porządku, zmartwił mnie rozmiar zarodka, który na tym etapie zazwyczaj jest większy. Po 6 dniach byłam na wizycie u innego lekarza, był wówczas tydzień 7 3. Zarodek przez ten czas urósł tylko do 4,5mm. I po raz kolejny lekarz zapewnił mnie, że na tym etapie wszystko jest w porządku. Nadal jednak niepokoi mnie to, że statystycznie zarodek powinien być większy. Kobiety, które miały transfer w tym samym momencie co ja, mają w tej chwili zarodki o wielkości nawet 12mm. Czy to oznacza, że moja ciąża się nie rozwinie?

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
przede wszystkim proszę zaufać lekarzom. Na co dzień mają oni do czynienia z wieloma trudnymi przypadkami, mają doświadczenie oraz wiedzę medyczną. Jeśli więc zapewniają Panią, że na tym etapie wszystko jest w porządku, to znaczy, że tak jest.
Każda ciąża jest inna, tak samo jak każdy organizm jest inny. Możliwe, że zarodek jest mały w tym momencie, lecz wraz z upływem czasu będzie się zwiększał i ciąża się utrzyma. Trzeba być dobrej myśli.
Nie warto się też porównywać. Wielkość zarodka w 6. tygodniu to zaledwie 2-4 mm. Ważne, że lekarz uwidocznił akcję serca. Trzymamy kciuki!
Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowe-normy-dla-plodu-w-5-tygodniu-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-zarodek-w-wyniku-usg,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-maly-zarodek-w-4-tygodniu-ciazy.