Zapytaj lekarza

7 2 5 , 5 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta przypadłość wymaga leczenia?

Dzień dobry, 3 godziny temu wzięłam tabletkę Propolis Forte. Po około pół godziny zaczęło mnie piec gardło. Potem, powoli zaczęło mi paraliżować przełyk, potem tylną część języka, a teraz środkową i podniebienie. Mam też dużo śliny w ustach. Pół roku temu miałam raz taki przypadek po Tantum Verde. Po mniej więcej 10 godzinach i nieprzespanej nocy, paraliż zaczął ustępować. Czy mogę zrobić coś, żeby to przeszło szybciej? Czy moja przypadłość to coś poważnego do leczenia? Może alergia?
KOBIETA, 40 LAT 7 dni temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Pani dolegliwości wskazują na silną reakcję alergiczną na któryś ze składników tabletek – niewykluczone, że na propolis, ponieważ substancja ta jest stosunkowo silnym alergenem, podobnie jak mentol czy mięta obecne w środkach przeciw bólowi i chorobom gardła oraz jamy ustnej. O alergiach na leki mówi ten artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-lek.

Miód, a także pozostałe produkty wytwarzane przez pszczoły są, jak już wspomniałam, mocno alergizujące – dlatego między innymi nie podaje się ich dzieciom przed upływem pierwszego roku życia. Rodzaj reakcji alergicznej zależy od stopnia nasilenia alergii oraz miejsca i ilości pojawiania się alergenu. Jeżeli chodzi o propolis, to uczulenie najczęściej pojawia się po miejscowym podaniu na skórę lub błony śluzowe – tak jak to miało miejsce w Pani przypadku. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-te-objawy-po-propolisie.

Ponieważ dolegliwości pojawiają się w obrębie jamy ustnej, proszę zachować ostrożność, a w razie gdyby nasiliły się lub nie ustąpiły w najbliższych godzinach, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem w celu przepisania leku antyhistaminowego. Może Pani o tej grupie farmaceutyków przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwalergiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy