Czy ta przypadłość wymaga leczenia?

Dzień dobry, 3 godziny temu wzięłam tabletkę Propolis Forte. Po około pół godziny zaczęło mnie piec gardło. Potem, powoli zaczęło mi paraliżować przełyk, potem tylną część języka, a teraz środkową i podniebienie. Mam też dużo śliny w ustach. Pół roku temu miałam raz taki przypadek po Tantum Verde. Po mniej więcej 10 godzinach i nieprzespanej nocy, paraliż zaczął ustępować. Czy mogę zrobić coś, żeby to przeszło szybciej? Czy moja przypadłość to coś poważnego do leczenia? Może alergia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani dolegliwości wskazują na silną reakcję alergiczną na któryś ze składników tabletek – niewykluczone, że na propolis, ponieważ substancja ta jest stosunkowo silnym alergenem, podobnie jak mentol czy mięta obecne w środkach przeciw bólowi i chorobom gardła oraz jamy ustnej. O alergiach na leki mówi ten artykuł, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-lek.

Miód, a także pozostałe produkty wytwarzane przez pszczoły są, jak już wspomniałam, mocno alergizujące – dlatego między innymi nie podaje się ich dzieciom przed upływem pierwszego roku życia. Rodzaj reakcji alergicznej zależy od stopnia nasilenia alergii oraz miejsca i ilości pojawiania się alergenu. Jeżeli chodzi o propolis, to uczulenie najczęściej pojawia się po miejscowym podaniu na skórę lub błony śluzowe – tak jak to miało miejsce w Pani przypadku. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-te-objawy-po-propolisie.

Ponieważ dolegliwości pojawiają się w obrębie jamy ustnej, proszę zachować ostrożność, a w razie gdyby nasiliły się lub nie ustąpiły w najbliższych godzinach, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem w celu przepisania leku antyhistaminowego. Może Pani o tej grupie farmaceutyków przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwalergiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.