Czy tabletka antykoncepcyjna zadziała od razu?

Witam! Musiałam zrobić przerwę w tabletkach (Kontracept stosuję już 3 rok). Po około 3 tygodniach po odstawieniu tabletek wystąpiło plamienie, które trwało ok. 4 -5 dni, w pierwszy dzień plamienia wzięłam pierwszą tabletkę. Martwi mnie to, że powinnam poczekać na okres, a nie plamienie i że za wcześnie wzięłam tabletki, a okres powinnam dostać jakoś na dniach. Jutro mija ósmy dzień od wzięcia pierwszej tabletki. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę, czy nadal muszę stosować dodatkowe zabezpieczenia? Z tego co wiem, tabletki działają od pierwszego dnia, jeżeli weźmie się w pierwszy dzień okresu, a co jeżeli tak jak ja nie wezmę pierwszego dnia, tabletki nie działają?

Witam serdecznie!

Tabletki zostały zażyte nieprawidłowo, z tego powodu w pierwszym miesiącu warto dla bezpieczeństwa zabezpieczyć się dodatkową metodą antykoncepcyjną. Po zażyciu opakowania powinno nastąpić krwawienie, i po kolejnej przerwie proszę ponownie włączyć preparat. Wówczas zabezpieczenie będzie już pewne.
Pozdrawiam