Czy tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa to wystarczające zabezpieczenie?

Chciałabym już zacząć się kochać z mężczyzną, ale zjada mnie stres przed nieplanowaną ciążą. Nie chcę w niej być z różnych powodów. Czy jeśli zacznę stosować antykoncepcję hormonalną jednocześnie stosując prezerwatywy to jest to wystarczające zabezpieczenie?

Dzień dobry!

Prawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna hamuje owulację, w związku z czym jest wystarczającą metodą zapobiegania ciąży. Większość kobiet stosująca tabletkę antykoncepcyjną nie stosuje już żadnej dodatkowej metody. Prezerwatywę należy stosować w sytuacji np. pominięcia tabletki lub znaczącego przesunięcia godziny jej przyjęcia. Jest to także przede wszystkim metoda zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową (np. kiła, rzeżączka, wirus HIV, wirus HPV itp.)

Pozdrawiam!

Witam,
według różnych badań podaje się, że skuteczność prawidłowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych to ponad 99%, a prezerwatyw ponad 80%. Sama musi Pani ocenić jaka forma stosowanej antykoncepcji będzie w Pani poczuciu najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla Pani. Rozumiem, że chęć podwójnego zabezpieczenia się (metoda hormonalna i prezerwatywa) wynika z Pani lęku przed zajściem w ciążę. Ten lęk jest naturalnym przeżyciem dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy tak jak Pani zaczynają współżycie. Warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% skuteczności przed nieplanowaną ciążą.