Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na obfitość miesiączki?

W tym miesiącu po raz pierwszy zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne (wcześniej nie brałam). Ginekolog przepisał mi N***. Zaczęłam je brać zgodnie ze wskazówkami, czyli w pierwszym dniu okresu. Problem w tym, że dziś mam brać piątą tabletkę, ale mój okres jest dużo bardziej obfity niż normalnie. Normalnie trwa on 6 dni, więc czwarty i piąty dzień nie są tak obfite. Tym razem jest inaczej. Czy to może być spowodowane faktem, że biorę tabletki pierwszy raz i organizm nie jest jeszcze do nich przyzwyczajony? Może jest jakaś inna przyczyna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bardziej obfita miesiączka jest najprawdopodobniej spowodowana ropoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Kilka pierwszych miesiączek może być bardziej obfitych niż zazwyczaj, mogą też być skąpe. Jeżeli w ciągu kilku kolejnych dni krwawienie nadal będzie obfite i się nie zmniejszy, powinna Pani udać się do lekarza. Być może konieczna będzie zmiana preparatu na inny. Na razie nie ma powodu do niepokoju.