Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać napady padaczkowe?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne. Niedawno zaczęłam czwarty blister, zostało mi jeszcze 9 tabletek do końca tego czwartego blistra. Kiedy byłam mała miałam napady padaczkowe, później już ich nie miałam aż do tej pory. Teraz przy końcu trzeciego opakowania tabletek zaczęły się one od nowa. Czy to od tabletek antykoncepcyjnych? Czy powinnam przestać brać tabletki? Jeśli tak to kiedy? Z góry dziękuję za odpowiedź!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne, ze względu na ogólnoustrojowy charakter swojego oddziaływania, mogą wywoływać zmianę przebiegu chorób przewlekłych, w szczególności schorzeń neurologicznych (podobnie jak ciąża, w której również dochodzi do zmian hormonalnych mogących wpływać na ogólny stan zdrowia). Takie interakcje są w dużej mierze niezbadane, co więcej mogą mieć dość indywidualny charakter. Antykoncepcja hormonalna może więc zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć częstość napadów u kobiet cierpiących na padaczkę.

Najlepiej by było, gdyby Pani odstawiła tabletki, żeby zobaczyć, czy napady padaczkowe przejdą, w ten sposób będzie można potwierdzić bądź zaprzeczyć tezie o tabletkach jako ich przyczynie.

Z punktu widzenia zdrowia, może Pani przerwać stosowanie tabletek w dowolnym momencie, szczególnie przy podejrzeniu ich wpływu na napady epilepsji. Musi Pani jedynie pamiętać, że od pierwszego dnia bez tabletek nie będzie zabezpieczona. Jeśli odbyła Pani niezabezpieczone stosunki w ostatnim czasie, a bierze obecnie tabletki z pierwszego tygodnia, to warto poczekać do jego końca, żeby się nie narażać na ryzyko niechcianej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!