Czy tabletki antykoncepcyjne zadziałają od samego początku?

Witam! Jestem dziewicą, mam 21 lat. Chcę podjąć współżycie seksualne, gdy mój partner wróci z zagranicy (to będzie 14 luty 2012). W związku z tym nurtuje mnie pytanie. Mam teraz drugi dzień miesiączki (17 styczeń) i wiem że z pierwszym dniem miesiączki powinnam wziąć tabletkę antykoncepcyjną, ale nie byłam jeszcze u ginekologa i nie mam tabletek. Mam zamiar iść do Niego po zakończonej miesiączce. Myślę, że to będzie 24 styczeń i chciałam zapytać, czy jeśli zacznę brać tabletki antykoncepcyjne (pierwszy raz w życiu) od 24 stycznia (nie mam wtedy miesiączki) to czy będę zabezpieczona do 14 lutego. Drugie pytanie moje jest takie: Obliczyłam sobie, że jeżeli tabletki zacznę brać 24 stycznia, to dzień przed współżyciem 14 lutego zacznie się mi się 7-dniowa przerwa, czyli w dniu współżycia nie będę już brała tabletki, czy będę wtedy zabezpieczona, jeśli moją pierwszą tabletkę wezmę 24 stycznia i nie mam wtedy okresu. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!
Prawidłowo przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej ginekolog powinien zebrać z Panią dokładny wywiad chorobowy, a następnie skierować Panią na badania (absolutne minimum to oznaczenie ALT, ASPaT). Zwykle trwa to około tygodnia.
Producenci tabletek hormonalnych podkreślają, iż preparat jest w pełni skuteczny jedynie w przypadku przyjęcia pierwszej tabletki w pierwszym dniu cyklu. Niektórzy producenci dopuszczają rozpoczęcie pierwszego opakowania 2-5 dnia cyklu, z tym że przy tej opcji wymagane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 dni.
Przedstawiona przez Panią propozycja przyjmowania preparatu nie jest zatem zgodna z wytycznymi producenta, dlatego nie może mieć Pani pewności co do wysokiej skuteczności preparatu. Jeżeli jednak zamierza Pani rozpocząć współżycie dopiero po 3 tygodniach przyjmowania preparatu, to stosunek powinien być zabezpieczony. Dopuszczalne jest niewykonywanie przerwy po zakończeniu pierwszego opakowania.
Pozdrawiam