Czy taki stan skóry może być spowodowany stresem?

Od kliku lat żyję w ogromnym stresie - zauważyłam, że mój stan skóry strasznie się pogorszył, skóra jest sucha, mniej jędrna, a cera szara i ma rozszerzone pory, wpija błyskawicznie każdy kosmetyk. Dodam, że wcześniej moja cera była mieszana ale miała naturalny blask i była jasna. Czy szarość, matowość, suchość może być spowodowane złem stanem emocjonalnym. Proszę o informację czy warto zrobić poziom kortyzolu i w jakim badaniem (czy z surowicy będzie miarodajne?) dziękuję,

Witam,

Oczywiście, ze jakość życia odzwierciedla się na naszej skórze. Stres może w dużym stopniu powodować opisane przez Panią zmiany. Warto zadbać o zdrowy tryb życia i zniwelować poziom stresu, a także wysypiać się . To czynniki bardzo ważne w ocenie jakości skory. Pielęgnacja jest dodatkiem, który stanowi dopełnienie prawidłowego stylu życia. Dla uspokojenia ciekawości można oczywiście wykonać poziom kortyzolu , natomiast jeśli otwarcie mówi Pani o tym , ze jest w ciągłym stresie to prawdopodobnie jedynie potwierdzi się przypuszczenie, ze to stres odpowiedzialny jest za wygląd skory.