Czy taki wygląd skóry u stopy może znaczyć grzybicę?

Witam, zauważyłam żółtą skórę między IV a V palcem u stopy. Nie boli, nie swędzi, nie łuszczy się., jest sucha, brak ran. Towarzyszy niemiły zapach pomimo odpowiedniej higieny. Czy to może być grzybica?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, to może być grzybica stóp – najbardziej charakterystycznymi objawami, które powinny obudzić czujność, są właśnie zmiany występujące między czwartym a piątym palcem. Inne symptomy, które mogą, ale nie muszą wystąpić to: rogowacenie naskórka, łuszczenie się, tworzenie pęcherzy i pękanie skóry. Wszystko na temat grzybicy w naszym artykule, zachęcam do przyjrzenia się problemowi z bliska: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-stop-i-dloni. W przypadku, gdy dolegliwości nie są nasilone, wystarczą preparaty przeciwgrzybicze nakładane miejscowo. Dostępne są w aptece nawet bez recepty. Jeśli takie leczenie nie zda egzaminu konieczne będzie niestety wykonanie posiewu ze zmian grzybiczych – to pozwoli na dobranie odpowiedniego leku do walki z konkretnym patogenem. Oczywiście o diagnostyce decyduje dermatolog. O leczeniu grzybicy może Pani przeczytać również tu: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy-stop. Sugeruję również zwrócenie uwagi na czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać nawrotom choroby. Istotna jest higiena osobista, odkażanie obuwia wewnątrz i unikanie miejsc o podwyższonym ryzyku zakażenia grzybicą (basen, siłownia). Proszę pamiętać, że grzybica atakuje często w przypadku osłabionej odporności – np. po antybiotykoterapii. Warto wziąć to pod uwagę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.