Czy taki wynik badania wskazuje na ciążę?

Witam, ostatni okres miałam 21.maja. dodam mam prawie regularny okres. Po zrobieniu testu ciążowego który wyszedł mi z jedną blada kreska udałam się na bthcg mój wynik to <100 czym jest spowodowanie zatrzymanie okresu ? Czy jest to ciąża?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik beta-HCG powinien być interpretowany zgodnie z normami obowiązującymi w laboratorium, w którym wykonywane było badanie.

Z reguły przyjmuje się się, że wynik wynoszący poniżej 5 mlU/ml oznacza brak ciąży. W Pani przypadku nie jest jednak dokładnie powiedziane, jaki jest wynik, gdyż wynosi on mniej niż 100 mlU/ml. Mogłoby to więc oznaczać ciążę na wczesnym etapie (3-4 tydzień). Z daty ostatniej miesiączki wynikałoby jednak, że jest Pani około 7. tygodnia ciąży.

Z uwagi na to, że wynik nie jest dokładny warto byłoby go powtórzyć. Wówczas wynik powinien być większy, gdyż na początkowym etapie ciąży beta-HCG podwaja się co około 2-3 dni. Jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać obumarcie zarodka lub ciążę pozamaciczną.

Najlepiej jednak udać się do ginekologa, który z pewnością powie Pani coś więcej na temat obecnego stanu i pomoże znaleźć przyczynę braku miesiączki.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-poziom-1042-5-beta-hcg-w-6-tygodniu-od-ostatniej-miesiaczki-jest-za-niski, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyniki-hcg-po-miesiaczce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.