Czy taki wynik testu jest możliwy?

Brak okresu, negatywny test ciążowy. Mam 20 lat. Ostatnią miesiączkę dostałam 27 marca. Ostatnio współżyłam 11 i 22 marca. Tak - marca. 2 dni temu wykonałam test ciążowy - wynik negatywny. Pytanie zatem, co jest nie tak? Czy możliwe, by test wyszedł negatywny, gdyby podczas wspomnianych stosunków doszło do zapłodnienia? Minęło już sporo czasu, wynik powinien być wiarygodny... Poza tym, ostatni okres dostałam normalnie. Od tamtego czasu nie współżyłam. Martwię się.

Redakcja abcZdrowie

Witam, na wszelki wypadek może Pani ponownie wykonać test ciążowy – istnieje pewien margines błędu, mający związek np. z wadliwym egzemplarzem testu. Jest to jednak mało prawdopodobne. Test ciążowy daje wynik pozytywny w przypadku zapłodnienia już 14 dni po stosunku. Ponieważ poziom gonadototropiny kosmówkowej systematycznie wzrasta w kolejnych dniach – zwiększa się również prawdopodobieństwo niezafałszowanego wyniku testu ciążowego. Natomiast żadnych wątpliwości nie pozostawia badanie beta hCG z krwi – to badanie jest najczulsze, można wykonać je już 7 dni po zapłodnieniu. Jednak sądzę, że w Pani przypadku problemem są zaburzenia miesiączkowania, a nie ciąża. Na pewno należy to skonsultować z ginekologiem – w miarę możliwości w najbliższym czasie. Proszę się nadmiernie nie martwić – opóźnienia w miesiączkowaniu są możliwe i czasami powód jest błahy – stres, infekcja. Za nieprawidłowo długi okres oczekiwania na miesiączkę uważa się czas powyżej 36 dni. Warto to wówczas zbadać, bo niekiedy przyczyną takich zaburzeń mogą być niedostatki lub zaburzenia hormonalne (hiperprolaktynemia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy itd.). Również choroby na tle ginekologicznym przyczyniają się do zaniku czy też wahań menstruacji – np. zespół policystycznych jajników, a nawet infekcje pochwy. O braku menstruacji i najczęstszych tego przyczynach przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki. Póki co może Pani wypróbować domowych metod przyspieszenia miesiączki – gorące kąpiele, aspiryna, picie naparów ziołowych np. z krwawnika pospolitego, dziurawca czy imbiru. Zalecam zwłaszcza ten ostatni sposób. Więcej naturalnych metod na przywrócenie krwawienia znajdzie Pani pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.