Czy taki wynik wymazu z pochwy jest dobry?

Witam. Mam pytanie odnośnie miarodajności wyniku z wymazu pochwy. Zrobiłam wymaz 3 doby po niezabezpieczonym stosunku, flora fizjologiczna i grzybów drozdzopodobnych nie wyhodowano. Czy mogło być za wcześnie aby coś wyszło w wymazie? Odczuwam pieczenie w okolicy pochwy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

raczej wynik wymazu z pochwy nie powinien być źle oceniony. Jest on prawidłowy i warto na pewno przy wizycie u ginekologa pokazać wynik, aby zostało to potwierdzone przez specjalistę. Jeśli obawia się Pani nieprawidłowości we florze bakteryjnej, to można badanie powtórzyć jeszcze za jakiś czas lub gdy nasilą się objawy infekcji intymnej. Wtedy badanie będzie najbardziej miarodajne. Na ten moment może Pani obserwować wydzielinę z pochwy, aby ewentualnie wyłapać jakieś nieprawidłowości. Ponadto, gdy objawy będą się nasilać bądź utrzymywać przez dłuższy czas to warto na pewno odwiedzić specjalistę. Lekarz jest w stanie dużo powiedzieć już na podstawie badania ginekologicznego. Dlatego też zachęcamy do obserwacji śluzu oraz ewentualnie kontaktu z ginekologiem. Na ten moment warto zadbać o higienę miejsc intymnych oraz stosować odpowiednią oddychającą bieliznę. Często wystarczą takie subtelne zmiany, aby pozbyć się infekcji intymnych raz na zawsze. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/posiew-z-pochwy-wskazania-charakterystyka-wynik-badania

https://portal.abczdrowie.pl/badania-bakteriologiczne-wskazania-pobranie-probki-etapy

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-nalezy-wykonac-badanie-bakteriologiczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.