Czy takie objawy należy wiązać z nerwicą?

Od kilkunastu lat mam następujące objawy: Podczas jazdy pociągiem lub samochodem jako pasażer gdy się denerwuję - zatyka mnie w uszach/zatykają mi się uszy, serce szybciej bije, pocą mi się ręce, mam zaburzenia koncentracji. W 2019 r. stwierdzono u mnie psychozę - u mnie objawy negatywne tylko depresja, obniżony nastrój bez objawów wytwórczych. Czy opisane powyżej objawy to nerwica? - te od kilkunastu lat. Jeśli tak i to nerwica to czy można stwierdzić u mnie w takim razie psychozę? Czy może jest to raczej cały czas nerwica bądź ewentualnie depresja? Kobieta, 34 lata

Witam serdecznie.

Nie wiemy,czy diagnoza psychozy była z tego samego powodu,co diagnoza nerwicy, bo zaburzenie jest na podłożu lękowym i objawy moga się potęgować w miarę nasilenia lęku /w zamkniętych pomieszczeniach,w sytuacjach "kierowania przez inne osoby"-czyli zaufania do innych itp/.Nie wiemy jaki czynnik,albo zespół czynników wywołuje ten stan ,więc sugeruję zwrócenie się do psychoterapeuty,z którym ustalicie prawdziwą przyczynę ,jak też możliwy konflikt pomiędzy ważnymi potrzebami i podejmiecie nad nimi pracę.Warszawa ma b.dużo dobrych specjalistów ,także tych funkcjonujących w zespołach z psychiatrami,więc wystarczy poszukać ,żeby dostać zarówno leki p-lękowe,jak i pomoc psychoterapeuty.

Ja mam szczególne zaufanie do p-terapeutów z kręgu Polskiego Instytutu Ericksonowskiego,ale to tylko prywatna opinia.....