Czy takie objawy po pierwszym stosunku są normalne?

cześć, kilka dni temu miałam swój pierwszy raz i od tego momentu boli mnie brzuch, mam skurcze i to ciągnie się przez najbliższe kilka dni. czy to normalne? zaczynam już wpadać w paranoje. okres mam dopiero za dwa tygodnie. jestem w okresie dni płodnych, ale nigdy wcześniej nie doświadczyłam żadnego bólu podczas ich trwania. zabezpieczyliśmy się prezerwatywa, nie pękła.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwszy raz, choć jest dużym doświadczeniem zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, to nie powinien wiązać się ze szczególnie dotkliwym bólem. Wiele dolegliwości można jednak wiązać z nadmiernym stresem czy właśnie lękiem przed niechcianą ciążą.

Błona dziewicza zazwyczaj jest porowata, a jej przerwanie nie wiąże się z dużym bólem czy krwawieniem – zazwyczaj jest to krótkotrwały dyskomfort, może też pojawić się niewielkie krwawienie czy plamienie.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-blony-dziewiczej.

Natomiast z pewnością po pierwszym seksie nie powinny występować bóle podbrzusza o charakterze skurczowym. Trudno powiedzieć, z czego wynikają w Pani przypadku – niewykluczone, że jest to ból typowy dla owulacji, może również mieć związek z nadmiernymi emocjami, a nawet infekcją intymną.

Prawidłowo założona prezerwatywa chroni przed ciążą w ponad 90%, choć oczywiście każde zbliżenie rozumiane jako penetracja pochwy penisem wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem zapłodnienia. Jednak bóle skurczowe czy jakiekolwiek inne bóle podbrzusza nie są symptomami typowymi dla pierwszych dni lub tygodni ciąży, jeśli tego się Pani obawia.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnikow.

W razie gdyby dolegliwości nie ustąpiły, wskazane będzie udanie się na badanie ginekologiczne, które powinno wskazać przyczynę Pani dolegliwości. Po upływie 14 dni od zbliżenia może Pani również wykonać test ciążowy, który powinien rozwiać Pani wątpliwości.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.