Czy takie plamy u dziecka są groźne?

Dziewczynka trzy miesiące.Po dotknięciu oraz mocnym płaczu pojawiają się plamy czerwone na ciele. Niepokoi nas jednak fakt, że podczas leżenia na brzuszku na kolanie u rodzica ( chwyt pokazał fizjoterapeuta) na nogach pojawiają się wtedy czerwone plamy, które znikają po jakiś 5 minutach. Czy to coś groźnego? Dodam, że dziecko miało badane serduszko i wszystko w porządku. Martwią nas jednak te plamy.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo możliwe, że czerwone plamy na ciele dziecka, o których Pani wspomina mają związek z dermografizmem.

Jest to odmiana pokrzywki, która bywa nazywana również pokrzywką dermograficzną lub pokrzywką kontaktową. Jej objawy są dosyć charakterystyczne. Reakcja alergiczna następuje w momencie drobnego uszkodzenia skóry. Nie trzeba jednak wiele, wystarczy potarcie, zadrapanie albo ucisk skóry. Nie bez powodu jest ona nazywana "pisaniem na skórze".

Czerwone ślady pojawiają się natychmiast lub po kilku minutach. Nie utrzymują się one długo – zazwyczaj znikają po kilkunastu minutach.

Więcej na temat dermografizmu znajdzie Pani poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dermografizm.

Aby wykluczyć inne przyczyny najlepiej jednak udać się do dermatologa dziecięcego, aby obejrzał dziecko oraz opisane zmiany. Wówczas możliwe będzie postawienie diagnozy.

Odpowiedź naszej ekspertki na podobne pytanie umieszczamy pod linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-slady-na-ciele-dziecka-po-dotyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.