Dlaczego pojawiają się plamy na moim ciele?

witam. po wyjściu z prysznica bądź gdy mi jest gorąco pojawiają się plamy na rękach plecach szyji i czasem brzuchu. czym gorętszy prysznic tym plamy się zlewają ze sobą i pojawiają się np. na brzuchu. mam bardzo jasna karnację i je bardzo lekko widać na codzień. widać ze w tym miejscu jest lekko sucha skóra. ciężko jest mi się opalić. ale gdy lekko zbrązowieje plam nie widać w ogóle. stosowałem szampon na ciało nizoral przez kilkanaście dni i nie pomogło.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szampon Nizoral to środek przeciwłupieżowy, który stosowany jest w przypadku łupieżu pstrego, łupieżu na głowie oraz podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Nic więc dziwnego, że nie przyniósł on oczekiwanych efektów.

Plamy na ciele pojawiające się po gorącym prysznicu lub kąpieli mogą być związane z rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas zmiany temperatury, z powodu stresu lub na skutek spożywania alkoholu. Ekspozycja skóry na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę powoduje pojawianie się pokrzywki.

Inną możliwą przyczyną jest reakcja alergiczna na używany podczas prysznica kosmetyk bądź zbyt wrażliwa skóra. W pierwszej kolejności warto zainwestować w dermokosmetyki zwane emolientami, a gdy to nie pomoże proszę udać się do dermatologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich zmian skórnych.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pan tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-po-goracej-kapieli-pojawiaja-mi-sie-czerwone-plamy-na-skorze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-na-dekoldzie-i-ramionach-po-kapieli.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.