Czy takie skierowanie może zostać podważone?

Witam! Jestem na " finiszu" drugiej ciąży. Podczas pierwszego porodu SN 40tc, doszło do dystocji barkowej, złamania obojczyka, porażenia splotu barkowego, w konsekwencji do dlugiej rehabilitacji. Waga dziecka 3950g, 60cm. Poród wywoływany, zielone wody po przebiciu pęcherza. Wspomnienia akcji porodowej dramatyczne, zanikajace tętno, wyciskanie dziecka rękoma. Drugie dzieciątko też będzie duże w 36tc waga na USG wychodzi 3730g. Nie chce narażać drugieģo dziecka na podobne przeżycia dlatego po rozmowie z moim lekarzem prowadzącym ustalilismy termin CC. Moje pytanie brzmi czy takie skierowanie może zostać podważone przez innego lekarza w szpitalu? Bardzo wiele takich historii słyszałam , wolałbym wiedzieć jak odnieść się do takiej sytuacji , czy jest możliwe i zgodne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o konieczności wykonania cesarskiego cięcia decyduje lekarz prowadzący ciążę, który wystawia skierowanie do szpitala. Zatem jego decyzja nie powinna zostać podważona, pod warunkiem, że istnieją faktyczne powody, dla których poród siłami natury nie może się odbyć. Więcej informacji o cesarskim cięciu – zarówno wskazaniach, jak i powikłaniach po zabiegu – może Pani odnaleźć w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/cesarskie-ciecie.

Jeżeli w Pani przypadku jedynym wskazaniem do cesarki byłby lęk przed hipotetycznie traumatycznym drugim porodem, to może to być niewystarczające. Skoro brak przesłanek natury ginekologicznej (zdrowie matki lub dziecka) do przeprowadzenia takiego zabiegu, to trudno przewidzieć, jakie będzie postępowanie lekarzy w szpitalu.

Lęk przed ciążą czy porodem w niektórych przypadkach kwalifikowany jest jako fobia i wówczas nosi miano tokofobii. Może być pierwotna lub wtórna, gdy konsekwencją traumatycznych przeżyć (poronienie, ciężki poród itd.) jest silny lęk kobiety przed kolejną ciążą lub porodem. O tym zaburzeniu może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tokofobia. Potwierdzenie tego przez specjalistę (psychiatrę) może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Tutaj odpowiedź naszego eksperta, być może będzie dla Pani pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-z-powodu-leku-i-strachu-przed-porodem-mozna-wykonac-cesarke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.