Czy takie sytuacje przy moich zaburzeniach są normlane?

cierpie na zaburzenia lękowe i depresje. dzis podczas rozmowy z czlonkiem rodziny nagle zabraklo mi jezyka w gebie. nie wiedzialam, co mialam powiedziec, tepo patrzylam sie na rozmowce. tak, jakby moj mozg sie chwilowo zawiesil. mialam problem z zebraniem mysli, jakby chwilowe zamglenie swiadomosci. zaraz po tym sie „ocknelam”, poczulam przyplyw goraca i dostalam napadu lęku. TK glowy rok temu, w porzadku. inne badania tez, ale i tak bede powtarzac. bardzo sie przestraszylam bo poczulam jakbym miala chwilowo sparalizowane myslenie, jednoczesnie bedac wszystkiego swiadoma.prosze o odpowiedz czy takie sytuacje przy moich zaburzeniach sa normalne?

Dzień dobry, to, czego Pani doświadczyła można nazwać przeżyciem dysocjacyjnym. To przeżycie, w którym chwilowo "wyłączamy się", często później nie pamiętamy co się działo. Dochodzi do oddzielenia podmiotu przeżyć od jego otoczenia. Jest to reakcja obronna, na podłożu silnego lęku, chroniąca przed konfrontacją z trudnymi uczuciami, myślami. Zdarzać się w przebiegu zaburzeń lękowych, czasem w głębszych zaburzeniach osobowości. O ile to przeżycie się nie nasila, nie zwiększa swej częstotliwości, nie powoduje znacznych upośledzeń funkcjonowania leczy się tak jak zaburzenia lękowe - poprzez psychoterapię oraz farmakoterapię. Ewentualne dalsze nasilanie tego objawu byłoby argumentem za intensyfikowaniem procesów leczenia. Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje, w tym napady lęku, problemy z koncentacją,
lęk o własne zdrowie, często towarzyszą zaburzeniom depresyjno lękowym..
Jeżeli ma Pani zdiagnozowaną depresję i zaburzenia lękowe,
to przede wszystkim należy je właściwie wyleczyć.
Żeby Pani pomóc, należy wnikliwie przyjrzeć się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły do opisanych
zaburzeń i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Niezmiernie ważne jest też, aby podjęła Pani psychoterapię,
gdyż objawy będą się nasilać i mogą prowadzić do pogarszania się
stanu zdrowia psychicznego.
Zachęcam Panią do podjęcia odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami
Pani lęków, nerwicy, depresji oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani zdrowie, spokój i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/

Szanowna Pani,

takie symptomy w zaburzeniach lękowo - depresyjnych się zdarzają - pod wpływem stresu, lęku przed oceną, lęku przed odrzuceniem. Lęk czuje się w momencie przewidywania nadchodzącego z zewnątrz lub wewnątrz niebezpieczeństwa, w głowie przemyka strumień myśli pozytywnych i negatywnych, istotna jest treść tych myśli - ocen: To, co jest charakterystyczne w myślach przepełnionych lękiem, to jednoczesna irracjonalność oraz głęboka wiara w ich prawdziwość. Jednym z objawów może być poczucie pustki w głowie inne; szybkie tętno, duszność, uczucie mrowienia w ciele, zawroty głowy, nadmierna potliwość. Wskazana jest psychoterapia, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny. Należy zrozumieć przyczynę lęku, poznać myśli, które mu towarzyszą, w jakich sytuacjach się pojawia, podczas terapii można zrozumieć swój lęk, oswoić się z nim. Pomocna jest relaksacja, zdrowy styl życia, odpowiednia dieta. Rozpoznawanie i wyrażanie emocji, konstruktywne radzenie sobie z krytyką, stawianie granic - techniki asertywności, trening kompetencji społecznych.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś