Czy takie węzły chłonne są nieprawidłowe?

Witam. Mam pytanie dotyczące węzłów chłonnych. Czy zdrowe węzły chłonne dotykające ( łączące się ze sobą) zawsze są nowotworowe? Jestem hipohondrykiem i mam obsesję na punkcie węzłów chłonnych. 4 miesiące temu byłam na usg aby zbadać węzły które sobie znalazłam. Lekarz stwierdził,że to stare odczynowe . Mam je ok .10 lat . W przeszłości miałam duże problemy z zębami- 6 zębów zostało usuniętych ( były tylko korzenia ) często miałam ropnie na dziąsłach, byłam bardzo spuchnięta. Teraz przypadkiem znalazłam pod zuchwa dwa małe kulki które są jak by złączone. Wezly są głęboko i i nieźle muese się nawbijac żeby je znaleźć. Tylko,że wiem,że takie połączone węzły chłonne są niebezpieczne. Są one sprężyste i przesuwaja się ( uciekają pod palcami) . Nie wiem już co myśleć, ostatnio chirurg powiedział mi ,że to już obsesja na temat węzłów. Jednak te mnie martwią chociaż mogę mieć je od lat bo nigdy tam nie sprawdzałam.

Jeśli w przeszłości wiele zębów było na tyle zniszczonych i powodujących stany zapalne, że zostały usunięte, to też węzły chłonne były wtedy odczynowe. W momencie gdy obecnie stwierdzono, że te przez Panią wykryte węzły i sprawdzone na USG są odczynowe i raczej stare bo wszystkie zęby są wyleczone to zalecenie, że są do obserwacji jest prawidłowe. Przesuwalne i sprężyste węzły nie oznaczają stanu nowotworowego i są do obserwacji.

W przypadku gdy ma Pani wątpliwości, można skonsultować się ponownie z lekarzem.