Czy takie wskazanie w badaniu TK to coś poważnego?
Witam serdecznie Z badania TK wyszło mi. Gęste masy w obrębie lewej czesci zatoki klinowej o charakterze zapalnym. Nie mam bólów głowy, itp. Objawów. Jedynie gęsta wydzielina spływająca do gardła. Mam 65 lat. Wizytę u neurologa mam dopiero na koniec marca. Proszę odpisać czy to coś poważnego i co narazie najlepiej robić. Pozdrawiam Liliana

KOBIETA, 66 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
prawdopodobnie obecność gęstych mas w zatoce klinowej wskazuje na tzw. zapalenie zatoki klinowej, co potwierdza także dolegliwość, o której Pani wspomina – wydzielinę spływającą po ścianie gardła.
Zatoka klinowa to część zatok przynosowych, której umiejscowienie powoduje trudności zarówno diagnostyczne, jak i problemy z leczeniem. Prawdą jednak jest, że zapalenie zatoki klinowej jest utrudnieniem nie tylko podczas diagnostyki, ale także dla bakterii i innych patogenów. Stąd zapalenie tzw. zatok drugorzędnych zdarza się stosunkowo rzadko.
Niemniej powinna Pani skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia leczenia, ponieważ bywa, że nieleczony stan zapalny tej części zatok powoduje poważne powikłania – nawet w postaci zapalenia opon mózgowych.
Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://parenting.pl/objawy-zapalenia-zatoki-klinowej.