Czy takie zaawansowane zmiany grzybicze da się wyleczyć?

Witam.Prawdopodobnie od wielu lat mam grzybice stop i paznokci.zaczęło się w dzieciństwie od małego paznokcia jednej stopy,przez lata rozprzestrzenilo się na wszystkie paznokcie i podeszwy stóp.uświadomiłam sobie problem dopiero w wieku dorosłym,jednak wstydzilam się komuś powiedzieć.Rok temu pokazałam stopy lekarzowi POZ,potwierdził moje objawy,miałam iść do dermatologa. Nie poszłam. Stosowalam wszystkie dostępne kremy przeciwgrzybicze bez recepty przez długi czas,poprawa była na skórze,ale paznokcie zero efektu. Po przerwie z kremami skóra na nowo daje objawy grzybicy. Boję się dermatologa,co pomyśli gdy zobaczy tak zaawansowane zmiany?Czy to da się po tylu latach wyleczyć?Najgorsze,że chyba problem zaczyna dotyczyć także paznokci u rąk. Wstyd mi nawet przed lekarzem. Czy tak zaawansowane zmiany da się jeszcze opanować? Czy dlugotrwale stosowanie kremów przeciwgrzybiczych może wyleczyc grzybice paznokci?

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, być może konieczne będzie wykonanie badań mikologicznych, by określić rodzaj grzyba atakującego Pani dłonie oraz stopy. Na tej podstawie lekarz będzie w stanie dobrać skuteczną terapię, która pozwoli na wyeliminowanie problemu. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z artykułem, który drobiazgowo omawia badania wykonywane przez dermatologa oraz metody leczenia grzybicy: https://portal.abczdrowie.pl/dostepne-preparaty-do-leczenia-grzybic-skory Niestety leczenie preparatami dostępnymi bez recepty w Pani przypadku może okazać się nieskuteczne. Stąd też nawroty choroby – w aptece bez recepty dostępne są tylko maści, natomiast lekarz może uznać za konieczne wdrożenie również leczenie doustne. O leczeniu w przypadku grzybicy może Pani przeczytać również pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-grzybicy. Dodatkowo należy pamiętać, że grzybica nasila się w okresie spadku odporności, więc w ramach walki z mikroorganizmami atakującymi dłonie i stopy, warto wspierać system immunologiczny. Oprócz tego, skoro grzybica towarzyszy Pani od wielu lat, być może warto wcielić w życie również dietę przeciwgrzybiczą – z pewnością pozwoli to na ograniczenie namnażania się grzybów. Jej podstawą jest wyeliminowanie węglowodanów z diety, natomiast wzbogacenie jej produktami o wysokiej zawartości witamin z grupy B. Więcej o witaminach z tej grupy przeczyta Pani w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/co-warto-wiedziec-o-witaminach-z-grupy-b. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.