Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może znaczyć taka zmiana wyglądu paznokci?

Witam, zauważyłam, że od kilku tygodni moje paznokcie dłoni powoli żółkną od wolnego brzegu, gdzieniegdzie widoczne są malutkie brązowe pionowe plamki. Mam dłuższe paznokcie, a żółknięcie widoczne jest jedynie w miejscu łożyska paznokcia. Zauważyłam też, że pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Paznokcie nie bolą, nie zniekształcają się, nie kruszą. Dodam, że w ostatnich miesiącach samodzielnie wykonywałam manicure hybrydowy. Co to może być i jak to wyleczyć?
KOBIETA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Objawy opryszczki

Opryszczka może atakować różne części ciała, ale najbardziej widoczna jest w kącikach ust. Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak szybko rozpoznać tę dolegliwość.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, 50% wszystkich chorób paznokci to grzybica, mogąca powodować całe spektrum dolegliwości. Płytka paznokcia wówczas może żółknąć – niekonieczne jest wystąpienie wszystkich objawów takich jak pękanie, kruszenie czy oddzielanie się płytki paznokcia. Choroba ta może być skutkiem wykonywanych zabiegów, takich jak manicure hybrydowy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci. Jednak, by to potwierdzić lub wykluczyć konieczna jest wizyta u dermatologa, a czasem nawet posiew mikologiczny. W aptekach i drogeriach odnajdzie Pani szereg leków i preparatów przeciwdziałających grzybicy paznokci – mogą okazać się skuteczne, ale z uwagi na to, że płytkę paznokcia mogą atakować różne rodzaje grzybów, to niestety niewykluczone, że kupowanie produktów antygrzybiczych na chybił-trafił okaże się nieskuteczne. Istnieje prawdopodobieństwo, że objawy pojawiające się na Pani paznokciach nie są grzybicą – niestety różne dolegliwości objawiające się właśnie tam, mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia. Choć jest to rzadka przypadłość, to warto wiedzieć, że tzw. „zespół żółtych paznokci” jest chorobą dziedziczną związaną z obrzękiem limfatycznym. Poza tym przebarwienia mogą wskazywać na toczeń rumieniowaty, łuszczycę, cukrzycę, a nawet nowotwór. Proszę przeczytać wypowiedź naszych ekspertów, wskazujących możliwe przyczyny zmian na płytce paznokcia: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-zmiany-na-paznokciach-a-wykluczona-grzybica. Zwłaszcza żółknięcie i rogowacenie paznokcia może wskazywać na przewlekłą chorobę autoimunologiczną, czyli łuszczycę. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, drobiazgowo analizującym zmiany różnego rodzaju na paznokciach, być może odnajdzie tam Pani opis swoich dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/paznokcie-symptomy-choroby. Sugeruję niezwłoczny kontakt z dermatologiem – jeśli ten wykluczy grzybicę lub inne choroby o etiologii dermatologicznej, konieczna będzie diagnostyka w kierunku innych chorób (ogólnoustrojowych). Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy powinna Pani skonsultować osobiście z lekarzem dermatologiem. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy