Co może znaczyć taka zmiana wyglądu paznokci?

Witam, zauważyłam, że od kilku tygodni moje paznokcie dłoni powoli żółkną od wolnego brzegu, gdzieniegdzie widoczne są malutkie brązowe pionowe plamki. Mam dłuższe paznokcie, a żółknięcie widoczne jest jedynie w miejscu łożyska paznokcia. Zauważyłam też, że pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Paznokcie nie bolą, nie zniekształcają się, nie kruszą. Dodam, że w ostatnich miesiącach samodzielnie wykonywałam manicure hybrydowy. Co to może być i jak to wyleczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam, 50% wszystkich chorób paznokci to grzybica, mogąca powodować całe spektrum dolegliwości. Płytka paznokcia wówczas może żółknąć – niekonieczne jest wystąpienie wszystkich objawów takich jak pękanie, kruszenie czy oddzielanie się płytki paznokcia. Choroba ta może być skutkiem wykonywanych zabiegów, takich jak manicure hybrydowy. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci. Jednak, by to potwierdzić lub wykluczyć konieczna jest wizyta u dermatologa, a czasem nawet posiew mikologiczny. W aptekach i drogeriach odnajdzie Pani szereg leków i preparatów przeciwdziałających grzybicy paznokci – mogą okazać się skuteczne, ale z uwagi na to, że płytkę paznokcia mogą atakować różne rodzaje grzybów, to niestety niewykluczone, że kupowanie produktów antygrzybiczych na chybił-trafił okaże się nieskuteczne. Istnieje prawdopodobieństwo, że objawy pojawiające się na Pani paznokciach nie są grzybicą – niestety różne dolegliwości objawiające się właśnie tam, mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia. Choć jest to rzadka przypadłość, to warto wiedzieć, że tzw. „zespół żółtych paznokci” jest chorobą dziedziczną związaną z obrzękiem limfatycznym. Poza tym przebarwienia mogą wskazywać na toczeń rumieniowaty, łuszczycę, cukrzycę, a nawet nowotwór. Proszę przeczytać wypowiedź naszych ekspertów, wskazujących możliwe przyczyny zmian na płytce paznokcia: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-zmiany-na-paznokciach-a-wykluczona-grzybica. Zwłaszcza żółknięcie i rogowacenie paznokcia może wskazywać na przewlekłą chorobę autoimunologiczną, czyli łuszczycę. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, drobiazgowo analizującym zmiany różnego rodzaju na paznokciach, być może odnajdzie tam Pani opis swoich dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/paznokcie-symptomy-choroby. Sugeruję niezwłoczny kontakt z dermatologiem – jeśli ten wykluczy grzybicę lub inne choroby o etiologii dermatologicznej, konieczna będzie diagnostyka w kierunku innych chorób (ogólnoustrojowych). Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy powinna Pani skonsultować osobiście z lekarzem dermatologiem. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.