Co robić z tą plamą na paznokciu?

Witam. Od około dwóch lat sama wykonuję sobie manicure hybrydowy. Nigdy po zdjęciu żeli nie było problemu z paznokciami jednak ostatnio zauważyłam pod naturalną płytką brązową plamę. Niestety zignorowałam to i 3 tygodnie temu zrobiłam kolejne paznokcie. Dziś po ich ściągnięciu plama była nadal. Nie pamiętam tylko czy w tym samym miejscu czy w innym, w każdym razie mam wrażenie że jest większa. Czym to może być spowodowane? Dodam że choruję na nadczynność tarczycy. Najbardziej obawiam się czerniaka i bardzo się tym zestresowałam a nie mam w najbliższym czasie możliwości wizyty u dermatologa

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wspomniana przez Panią plama może świadczyć o występowaniu u Pani zielonej bakterii. W przypadku zainfekowania, na paznokciach możemy zauważyć brązowozielone, a nawet żółtozielone plamy, które mogą zwiększać swój rozmiar. Powstają one na skutek nieodpowiednio zdezynfekowanych narzędzi, nieprawidłowej higieny rąk, utrzymywania rąk w wilgotnym środowisku, nieodpowiednio wykonanej stylizacji. Przy podejrzeniu występowania tej bakterii nie należy wykonywać manicure na danym paznokciu, powinno się go lekko zmatowić i zneutralizować primerem kwasowym. Narzędzia używane do danego paznokcia należy zdezynfekować, a te jednorazowego użytku wyrzucić i nie dotykać nimi paznokci zdrowych. Plama powinna zrosnąć razem z paznokciem, jeśli się tak nie stanie proszę udać się do dermatologa, który oceni zmianę i wykluczy występowanie czerniaka.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nie-lekcewaz-zmian-na-panzokciach-to-moze-byc-czerniak

https://portal.abczdrowie.pl/manicure-na-cenzurowanym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.