Czy tabletki mogą spowodować plamienie przed okresem?

Dwa miesiące temu 2-3 dni przed okresem wystąpiło u mnie brunatne plamienie, jednak krwawienie miałam w terminie i było ono całkiem normalne. Miesiąc temu krwawienie było znacznie mniej obfite, spóźnione jeden dzień. Biorę tabletki Y*** od ok. 7-8 miesięcy. W tym miesiącu, w dniu przyjęcia przedostatniej tabletki, miałam lekko brązowe plamienie, dzisiaj, czyli w dniu przyjęcia ostatniej tabletki, plamienie jest niewielkie i jasno czerwone. Ostatnio bardzo dużo i długo podróżuję, jestem też świeżo po maturze - czy to może mieć jakiś wpływ na to dziwne plamienie? Czy może to być objaw jakiejś choroby lub infekcji? Dodam, że tabletki przyjmuję regularnie, 2-3 razy zdarzyło mi się przyjąć tabletkę 2 godziny później, podczas stosunku (od 2 miesięcy) stosuję też dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa). Wydaje mi się, że nie ma możliwości, abym była w ciąży, ale wolałabym się upewnić. Z góry dziękuję za odpowiedź! :)

Witam!

Niewielkie krwawienia i plamienia niezwiązane z miesiączką lub poprzedzające krwawienie z odstawienia dość często występują przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli plamieniom nie towarzyszą żadne inne dolegliwości (takie jak częste oddawanie moczu, świąd lub pieczenie podczas oddawania oczu, bóle podbrzusza) nie ma się czym martwić.

Plmienia są wynikiem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponieważ stosuje je Pani prawidłowo i nawet korzysta z dodatkowego zabezpieczenia, nie jest Pani w ciąży.

Jeżeli te plamienia Pani przeszkadzają, można porozmawiać z ginekologiem o zmianie preparatu. Inny lek może nie powodować takich objawów.