Czy te dolegliwości mogą być spowodowane przez tabletki?

Witam, od kilku miesięcy pojawiło się u mnie brązowe plamienie na początku miesiączki, pod koniec i około dwa dni po przez dwa dni. Zapomniałam ostatnio wspomnieć o tym Pani ginekolog i zaczęłam stosować pierwszy raz tabletki antykoncepcyjne vibin. Zaczęłam je brać pierwszego dnia miesiączki lecz plamienia pogorszyły się. Miałam intensywne krwawienie pierwsze dwa/trzy dni a potem brązowe plamienie i trochę czarnych skrzepów. Plamienie to trwa już prawie drugi tydzień. Dodam, że od dawna występują bóle i skurcze w podbrzuszu niezależnie od cyklu oraz bóle w trakcie stosunku. Moje pytanie brzmi czy to jest normalne? Czy to przez tabletki? A może muszę znowu skontaktować się z ginekologiem? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

doustna antykoncepcja hormonalna związana jest z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, które opisane są w ulotce dołączonej do opakowania każdych tabletek.

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych Vibin najczęściej dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, krwawień międzymiesiączkowych, bólu piersi, bólu głowy, nudności, migreny, depresji oraz zakażeń grzybiczych pochwy. Silne bóle brzucha wymagają konsultacji lekarskiej, natomiast ból podczas stosunku może być związany z suchością pochwy.

Warto więc ponownie skontaktować się z ginekologiem i wykonać podstawowe badania.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami naszych ekspertów znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-vibin-mini,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-koloru-brazowego-przy-vibin-mini,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-antykoncepcyjne-moga-powodowac-bol-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.