Czy te dolegliwości są przyczyną stresu czy wynikami rtg kręgosłupa?

Witam od jakiegoś czasu pobolewa mnie między łopatkami ból promieniuje do klatki piersiowej. Ekg nic nie wykazalo rtg odcinka piersiowego bez zmian patologicznych. Odcinek szyjny-zniesienie lordozy szyjnej, odcinek lędźwiowy-kątowe ustawienie kości krzyżowej. Czasem boli mnie glowa. Dodam też ze moja praca jest stresująca i wymaga dużego wysiłku fizycznego. Czy te dolegliwości są przyczyną stresu czy wynikami rtg kręgosłupa? Z góry dziękuję za odpowiedź

Cięzko jedno znacznie odpowiedzieć bez badania ale zniesiona lordoza w odcinku szyjnym może dawać objawy bólowe. Sugeruje kontrole u ortopedy lub neurologa.
Pozdrawiam
dr n med Maciej Goch

Dzień dobry. Niezależnie od ewentualnych przyczyn medycznych opisanych przez Pana objawów informacja o tym, że funkcjonuje Pan w stresie jest również powodem do tego, by poszukać wsparcia w tym zakresie. Dłuższe narażenie na stresory sprawia, że nasza odporność i umiejętności poradzenia sobie spadają. Czasem napięcie nerwowe przeradza się w objawy somatyczne, również w takie, które Pan opisuje. Wcale nie musi tak być, gdy skorzystamy ze skutecznych rozwiązań w zakresie strategii radzenia sobie z nagromadzonym stresem. Zachęcam Pana do podjęcia takiej pracy z psychologiem. Klienci z reguły są zdumieni jak szybko i jak wiele potrafią zmienić w tym zakresie i odzyskać komfort życia. Pozdrawiam.