Czy te leki działają inaczej?

Witam, mój dziadek choruje onkologicznie, ze względu na wiek leczenie jest ograniczone. Dziadek przyjmuje Buscolysin 3 razy dziennie domięśniowo. Na rynku też jest odpowiednik np. Buscopan albo Scopolan tylko ze w tabletkach, które są znacznie tańsze. Czy ze względu na to, że mają różną drogę podania działają inaczej?

Szanowny Panie,
Tak, leki te przez inną drogę podania działają inaczej. Po pierwsze roztwór do wstrzykiwań Buscolysin (do podawania domiesniowego lub dożylnego zawiera 20 mg/ml (czyli w 1 amp. Jest 20 mg butylobromku hioscyny); natomiast tabletka Czy to Buscopan czy Scopolan to 10 mg substancji czynnej. Jednak to nie wszystko- po podaniu doustnym lek wchłania się (według charakterystyki produktu leczniczego) jedynie w 8%. Podanie domięśniowe lub dożylne skutkuje tez szybszym działaniem. Hioscyna działa na receptory muskarynowe, które są podtypem receptorów cholinergicznych i powoduje rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowo-płciowych. Hamuje wydzielanie śliny, zmniejsza ilość wydzieliny w oskrzelach, wpływa na czynność serca. Dzialanie rozkurczowe i wpływ na wydzielanie w oskrzelach ma zastosowanie w opiece paliatywnej. Nie wiem jakie akurat jest wskazanie zastosowania w przypadku Pana, ale droga podania która my jako lekarze wybieramy zależy także od efektu który chcemy uzyskać. Niekiedy tez niemożliwe jest podanie doustne z różnych powodów.