Czy te objawy zmęczenia u dziecka są normalne?

Witam piszę w sprawie 3 letniego chłopca po wysiłku jak jest spocony np pograł w piłkę się zmęczył i spocił ręce mu się robią zimne ręce jak i uszy. Potem jak już odpocznie wszystko jest w porządku. Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywana przez Panią sytuacja raczej nie jest powodem do niepokoju, jednak dla pewności może Pani pomyśleć o wykonaniu badań w celu wykrycia ewentualnych dolegliwości hematologicznych i związanych z nimi zaburzeń reakcji procesów termoregulacyjnych (np. objaw Raynauda).

Uspokajamy jednak, ponieważ uczucie zimna po wysiłku fizycznym może występować bez żadnych chorobowych przyczyn. Jest to związane z dużą ilością potu na ciele, niską temperaturą otoczenia, czy przemokniętą odzieżą.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w materiałach, do których odsyłam Panią poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zimne-i-sine-dlonie-podczas-wysilku-fizycznego

https://portal.abczdrowie.pl/objaw-raynauda

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.