Czy te plamy mogą mieć związek z żylakiem?

Witam. Od roku posiadam brązowe plamy przy kostce na prawej nodze. W dodatku od kilku dni czuje jakby delikatne pieczenie w okolicy tych plam. Czy te plamy mogą mieć związek z dużym żylakiem z tyłu kolana (mam go od 10-15lat)? Czy to coś poważnego? Może da się pozbyć tych plam jakimś domowym sposobem, ponieważ nie wiem czy w okresie koronawirusa jakiś lekarz mnie przyjmie? Link do zdjęć tych plam i żylaka umieszczam poniżej: 1) https://zapodaj.net/7816f79b45fca.jpg.html 2) https://zapodaj.net/f64a11089da50.jpg.html 3) https://zapodaj.net/d2c005092f6d5.jpg.html

Dzień dobry,

Zarówno żylak jak i brązowe plany na nodze są typowe dla niewydolności żylnej kończyn dolnych. Bardzo prawdopodobne, że cierpi Pan na niewydolność żyły odpiszczelowej, która wymaga leczenia zabiegowego. Aby postawić pewną diagnozę i zaplanować leczenie, konieczna jest wizyta u flebologa, który wykona dokładne badanie USG doppler.

Wiele gabinetów obecnie funkcjonuje i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, można bezpiecznie podjąć taką wizytę.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na wyleczenie, to takie nie istnieją. Można jedynie bandażować codziennie nogę bandażem elastycznym od palców po pachwinę, co zatrzyma rozwój choroby i zmniejszy dolegliwości. Dobrą alternatywą jest zakup w sklepie ortopedycznym pończoch II stopnia ucisku dobranych po dokładnym zmierzeniu obwodów nogi.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl