Czy te sine paznokcie to naprawdę ze stresu?

Witam, jestem po 2 poronieniach i zaczely się badania w celu poszukiwania przyczyny.. badania genetyczne,zespół antyfosfolipidowy, przeciwciala ANA, USG wszystko wyszło ok.. dodam że jestem bardzo nerwowa osoba i bardzo to przeżyłam. Jednocześnie lek.rodzinny zlecił morfologie,badania tarczycy,enzymy watrobowe,trzustkowe,rtg klatki, echo serca,gazometrie a to w związku z pojawieniem się sinych paznokci u rak do polowy.. pojawiło się to po 2 poronieniu przez które budziłam się w nocy spocona,często placze bez powodu.. raz wyladowałam na SOR bo myślałam że się udusze wyniki wyszły oki ... i moje pytanie brzmi czy te sine paznokcie to naprawdę ze stresu ??? Niewiem co robić co jeszcze zbadać. .. ginekolog każe próbować kolejny raz starać się o dziecko a ja patrząc na paznokcie wkręcam sobie choroby ..

Zmiany w organizmie powodowane przez stres mają charakter indywidualny i mogą objawiać się różnie u różnych osób (również mogą powodować poronienia).
Żeby określić czy Pani objaw jest wynikiem reakcji emocjonalnej, potrzebne jest zebranie szczegółowego wywiadu medycznego i psychologicznego.

Powtarzające się budzenie nocne połączone z potliwością i uczuciem duszności, nie mające potwierdzenia w badaniach medycznych oraz wzmożona płaczliwość mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, które również mogą się przekładać na odczuwanie dolegliwości fizycznych i poczucie, że jest się chorym.
Jeżeli ma Pani taką możliwość, proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty lub lekarza psychiatry w celu weryfikacji czy objawy somatyczne, których Pani doświadcza, są efektem przeżywanego przez Panią stresu i emocji.

Pozdrawiam,

Kaja Kowalczyk
psycholog, trener rozwoju osobistego