Czy te stany zapalne mogłam mieć spowodowane nerwicą lub depresją?

Witam. Od dłuższego czasu męczyłam się z kontaktowym zapaleniem skóry. Skóra nie tylko się przesuszała, ale i pękała do krwi, robiły się grudy jak przy kontaktowym zapalenie skóry ( taką też dostałam diagnozę od mojej Pani dermatolog na uczelni) . Jednak odkąd stosuje delikatne leki przeciw depresji ( aktualnie jestem też w 7 miesiącu ciąży) objawy ustąpiły, zmniejszył też mi się trądzik na skórze, cały wygląd skóry się polepszył. Moje pytanie brzmi : czy to możliwe, że te stany zapalne miałam spowodowane nerwicą i depresją? Czy może to wpływ ciąży, brak malowania się w okresie pandemii ? Czy diagnoza była postawiona prawidłowo?

Witam, istnieje związek pomiędzy kondycją skóry i stanem psychicznym. Trudno jest stwierdzić co było początkiem problemów zdrowotnych. Wzajemny wpływ jest związany ze wspólną ścieżką przyczynową. Stan psychiczny, wysoki poziom stresu, lęk, depresja, wpływa negatywnie i może nasilić objawy dermatologiczne.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka