Czy stres mógł spowodować depresję?

Mam 24 lata i odkąd pamiętam, zawsze miałem wahania nastroju. O ile kiedyś złe chwile mijały dość szybko, to ostatnio coś się zmieniło, zmieniło się na gorsze… Dawniej miałem wysoką samoocenę, tryskałem energią, a przyszłość widziałem wyłącznie w różowych kolorach. Dzisiaj jest wręcz przeciwnie – mam dość niską samoocenę, czuję się jak „spuszczony balon”, nic mi się nie chce, odczuwam lęk związany z przyszłością, zdarzają się również momenty, kiedy coś we mnie pęka i mam ochotę po prostu ryczeć… Zupełnie nie wiem, co się ze mną dzieje. Ten rok był dla mnie dość ciężki. Czy to możliwe, że stres związany z wydarzeniami ostatnich miesięcy, które ciągle rozpamiętuję, mógł tak niekorzystnie wpłynąć na moją psychikę? Co powinienem zrobić?

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Witam!

Przeżycie sytuacji stresowej często jest czynnikiem spustowym, poprzedzającym wystąpienie depresji. Ten efekt nie musi być natychmiastowy.

Na podstawie Pana krótkiego opisu można wziąć pod uwagę również możliwość dwubiegunowych zaburzeń nastroju, polegających na występowaniu okresów depresji oraz stanów przeciwnych: hypomanii lub manii z nadmiernie dobrym samopoczuciem. Jest to oczywiście tylko hipoteza.

Proszę udać się do psychiatry, który pomoże sprecyzować, na czym polega problem i dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne i/lub psychoterapię.

Pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty