Czy te wyniki są bardzo złe? Czy to wymaga operacji, czy wystarczą tylko leki?

Płat prawy: szer. 26 mm, grubość 18 mm, długość 47 mm, objętość 11,52 cm3; płat lewy: szer. 22 mm, grubość 18 mm, długość 46 mm, objętość 9,54cm3; cieśń: grubość 3 mm. Echogeniczność miąższu tarczycy: miąższ całej tarczycy niejednorodny, bogato unaczyniony w badaniu power-doppler. W płacie prawym nie uwidoczniono ewidentnych zmian ogniskowych. w płacie lewym: w biegunie górnym - słabo wyodrębniający się niejednorodny obszar o wym. 18x10x9 mm, w biegunie dolnym: torbiel 6x5 mm z włóknistymi przegrodami oraz izo/hypoechogeniczna zmiana lita 8x5 mm z hypoechogeniczną obwódką. Obraz tarczycy budzi podejrzenie choroby zapalnej. Węzły chłonne wzdłuż naczyń szyjnych niepowiększone. Mam wykonać jeszcze badania TSH i TPO. Kilkanaście lat temu leczyłam się na niedoczynność tarczycy. Tam gdzie robiłam usg pani dr nic nie wspominała o guzkach, natomiast dr z przychodni stwierdziła z usg, że są tam widoczne. Czy można z tego wyniku stwierdzić, że one tam są?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W opisywanym badaniu usg stwierdzono prawidłowej wielkości tarczycę, ze zwiększonymi przepływami naczyniowymi, o budowie sugerującej jej stan zapalny. Charakterystyczny obraz dla choroby Gravesa-Basedowa.

Dodatkowo w lewym płacie stwierdzono zmiany, które w badaniu mogą odpowiadać guzkom tarczycy, z tym, że jedna z nich ma budowę torbieli. Nie są to zmiany wskazujące na proces nowotworowy, ale zapewne będzie konieczna weryfikacja cytologiczna - w tym celu wykonuje się biopsję cienkoigłową. Operacja na pewno Pana na razie nie czeka - nie ma do tego wskazań.

Chorobę Graves-Basedowa leczy się przede wszystkim objawowo, tzn. lekami zmniejszającymi wydzielanie hormonów tarczycy w przypadku nadczynności (częściej) lub suplementacją w przypadku niedoczynności (rzadziej).

Proszę spokojnie czekać na wyniki badań hormonalnych i przeciwciał anty-TPO. Dopiero one wraz z obrazem klinicznym i wynikiem usg dadzą lekarzowi prowadzącemu podstawę do postawienia rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.