Witam!
Obraz ultrasonograficzny tarczycy stanowi za małą część informacji potrzebnych do decydowania o operacji, jednak ujawnia pewne przesłanki do dalszego badania.
Opisywana tarczyca spełnia kryteria rozpoznania wola naczyniowego, guzowatego. Jest to obraz charakterystyczny dla choroby Gravesa-Basedowa, w większości przypadków przebiegającej z nadczynnością tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu reaguje krzyżowo z receptorami w tarczycy, które zwiększają wydzielanie hormonów tarczycy, powodując jej nadczynność.
Podstawowym leczeniem tego schorzenia jest leczenie farmaklologiczne - lekami hamującymi wydzielanie hormonów tarczycy. W przypadku dużego wola, opornego na leczenie farmakologiczne, w pierwszej kolejności dokonuje się ablacji gruczołu jodem promieniotwórczym. Polega to na podaniu radioaktywnego jodu, który wbudowuje się wybiórczo w komórki tarczycy produkujące hormon, powodując ich zniszczenie. Jest to metoda bardzo skuteczna. Dopiero w razie jej nieskuteczności bądź ogromnego wola uciskającego inne narządy, przede wszystkim tchawicę, konieczna staje się operacja.
Stwierdzone w badaniu guzki tarczycy, wymagać będą za pewne weryfikacji histopatologicznej - dlatego też lekarz prowadzący (endokrynolog) zleci zapewne wykonanie biopsji cienkoigłowej zmian.
Proponuję zgłosić się z powyższym wynikiem do swojego lekarza rodzinnego/internisty, bądź jeśli zlecił je endokrynolog, do tego specjalisty w celu dalszej diagnostyki i leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.