Czy ten lek może wpłynąć na antykoncepcję?

Witam, czy lek forlax może mieć wpływ na antykoncepcję hormonalną (tabletki Vibin mini)? Vibin mini przyjmuję o godzinie 8-9, a forlax został spożyty o godzinie 16. Jest jakaś możliwość na obniżenie skuteczności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Forlax to lek przeczyszczający stosowany w celu leczenia zaparć. Jak podaje producent, środek ten ułatwia wypróżnianie po 24-48 godzinach od spożycia.

Ze względu na swoje przeczyszczające właściwości Forlax może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jednakże odstęp, jaki Pani zachowała jest wystarczający, aby tabletki zdążyły się wchłonąć.

Zakłada się, że okres wchłaniania pigułek antykoncepcyjnych wynosi trzy, cztery godziny. W związku z tym ewentualne biegunki lub wymioty występujące do 3-4 godzin od przyjęcia tabletki wymagają szczególnego postępowania. Jeśli natomiast wystąpią po tym czasie, nie ma powodów do niepokoju.

Można rozważyć również zmianę godziny przyjmowania tabletek oraz środka Forlax. Jak informuje producent Forlax saszetki te najlepiej przyjmować rano. Jednocześnie na stronie producenta znajdziemy informację, iż środek ten powinien być traktowany jako tymczasowe pomocnicze leczenie.

Być może pomocne okażą się odpowiedzi na poniższe pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-blonnika-a-mozliwe-nastepstwa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/srodki-przeczyszczajace-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-tabletka-antykoncepcyjna-sie-calkowicie-wchlania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.