Czy ten lek powoduje u mnie tycie?

Dzień Dobry, Mam 33 lata. Od ponad 4 lat choruje na padaczke.Przyjmuje 2x dziennie depakine chrono 500. Lekarz neurolog , stwierdził ze to nie od leków. Ataki mam 2-4 razy w roku we śnie. Od kilku mcy jestem bardzo zmeczona, ciagle spac mi sie chce. Stosujac diety ( staram sie regularnie i zdrowo odzywiac i miedzy posilkami nie podjadac) nie potrafie schudnąc. W dodoatku od ok. 2 mcy, nawet jak niby wstane wyspana to po ok godz oczy mi zamykaja oraz przytyłam 5 kg. Od czego to moze zalezec i jakie badania powinnam zrobic?

Witam! Wachlarz leków przeciwpadaczkowych jest naprawdę szeroki i jeżeli pojawiają się objawy niepożądane, należy poszukać innej formy leczenia. Jest to szczególnie ważne u młodych kobiet. Lek Depakine Chrono jest lekiem dobrym, ale jest on starszy od Pani. Są leki o korzystniejszym profilu działania. Powodzenia W. Łuczkowski.

Po pierwsze, jako kobieta w tzw. wieku reprodukcyjnym, nie powinna Pani stosować tego leku. Ściślej biorąc, nie powinien on być Pani zalecany. Taki jest standard. Polecana jest natomiast lamotrygina. Po drugie, używanie tego leku powoduje zaburzenia wchłaniania witamin z grupy B, które są fizjologicznie niezbędne do syntezy neuroprzekaźników, wraz z innymi witaminami i minerałami, a od ich prawidłowego metabolizmu zależy nasze spoczynkowe samopoczucie. Po trzecie, jeśli Pani przybiera na wadze, jest Pani narażona na rozwój insulinooporności, a następnie cukrzycy. Wraz ze zmianą leku proszę zadbać o zmianę sposobu żywienia, suplementację witamin i minerałów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Polecam dietę 8/16. Te działania łącznie przyniosą Pani rychłą poprawę samopoczucia.