Czy zażywając ten lek wolno prowadzić samochód?

Witam czy zażywając lek typu Absenor lub Depakine Chnono wolno prowadzić samochód?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istotną sprawą jest, by kierowca pojazdu miał zawsze pełną sprawność psychofizyczną. Od tego zależy prawidłowość i szybkość reakcji na bodźce, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

Absenor jest to lek zawierający substancję czynną walproinian sodu i należy on do grupy leków przeciwpadaczkowych. Ulotka leku jednoznacznie wskazuje, że preparat upośledza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Szczególnie na początku leczenia Absenor w większej dawce albo w połączeniu z innymi lekami może wywołać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak senność lub dezorientację.

W odniesieniu do leku Depakine Chrono kierowcy i operatorzy maszyn powinni być ostrzeżeni o możliwości wystąpienia senności, zwłaszcza w przypadku stosowania kilku leków przeciwdrgawkowych lub w przypadku jednoczesnego stosowania innych leków (np. benzodiazepin), które również mogą powodować senność. W poniższym artykule wymienione są działania podanych przez Pana leków: https://portal.abczdrowie.pl/padaczka

O każdym z przedstawionych przez Pana leków może Pan porozmawiać z lekarzem, który zlecił Panu ich przyjmowanie. Ważne, żeby lekarz znał dobrze sytuację pacjenta – w ten sposób często możliwe jest dobranie takich leków, których działanie nie będzie dla Pana obciążające w codziennym życiu.

Zachęcam, by sprawdzić nasz artykuł dotyczący wpływu leków na funkcjonowanie:

https://portal.abczdrowie.pl/leki-ktore-wywoluja-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.