Czy ten ucisk w piersi może być spowodowany nerwicą?

Dzień dobry! Mam 21 lat. We wtorek dowiedziałem się, że jestem zakażony koronawirusem, przechodzę go w miarę bezobjawowo (gorączki nie miałem, mam tylko chrypkę, katar i poranny kaszel). Nie szczepiłem się. Choruję na nerwicę lękową i właśnie po tej wiadomości o pozytywnym wyniku testu dostałem ataków paniki (zawroty głowy, osłabienie, lekkie duszności), od tamtego dnia jestem cały czas roztrzęsiony, boję się o swoje życie i zdrowie, mam myśli, że trafię do szpitala itd. Dzisiaj rano pojawiły się u mnie uciski w klatce piersiowej w pozycji stojącej. Dodam też, że palę papierosy, a z racji kwarantanny dostałem pulsoksymetr, którym często mierzę sobie saturację (zawsze mam w okolicach 98, więc jest dobrze), nie mam problemów z oddychaniem, tylko mam pytanie: Czy te uciski w piersiach są spowodowane nerwicą i lękiem? Z góry dziękuję za odpowiedź

Moim zdaniem reakcja lękowa jest prawidłowym sposobem reagowania na zagrożenie. A jest Pan zagrożony COVID-19. Jak się okazuje, z jakichś powodów, lepiej rozpoznać sobie nową chorobę niż zapobiegać tej, która Panu zagraża! Być może nie szczepi się Pan z powodu zburzeń lękowych?

Boi się Pan tego, że "trafi do szpitala itd." Myślę, że najbezpieczniejszym leczeniem tych lęków będzie szczepie nie przeciw kowidowe!

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś