Czy ten wynik testu wyjdzie wiarygodny?

Witam czy jeśli wykonam test ciążowy 14 dni po stosunku czy wynik wyjdzie wiarygodny? Na ulotce testu jest napisane że należy wykonać go od pierwszego dnia spozniajacej się miesiaczki ale chcialalabym wykonać gest jak najszybciej

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie na testach ciążowych można znaleźć takie zalecenia, ale test powinien pokazać wynik zgodny ze stanem faktycznym już nawet 10 dni od zapłodnienia. Zakładając, że owulacja jest w połowie cyklu, to faktycznie można powiedzieć, że dzień spodziewanej miesiączki wypada około 14. dnia po stosunku. Oczywiście tylko w teorii, w praktyce taka regularność raczej jest rzadka. Natomiast testy laboratoryjne z krwi na obecność poziomu beta hCG w odróżnieniu od testów domowych, dostępnych w aptece, są o wiele bardziej czułe i mogą dać miarodajny wynik już nawet 7 dni po zapłodnieniu. Więcej o działaniu i dostępnych testach ciążowych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.