Czy ten znikomy okres może być spowodowany grzybicą?

Witam. Nigdy nie musiałam większych problemów z miesiączkami. Jednak w tym miesiącu pierwszy raz w życiu miesiączka jest bardzo słaba wręcz jej nie ma i do tego czuje dziwne swędzenie. Czyznikomy okres może być spowodowany jakas grzybica ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, grzybica narządów płciowych nie ma zazwyczaj wpływu na menstruację – ani na jej termin, ani na nasilenie krwawienia czy długość trwania miesiączki. Zazwyczaj też nasilenie infekcji intymnej o charakterze grzybiczym ma miejsce po menstruacji, a nie w jej trakcie.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

Natomiast zaburzenia miesiączkowania o charakterze skąpych krwawień mogą wynikać z zaburzeń funkcji jajników, podwzgórza czy przysadki mózgowej. Dopóki jednak jest to odosobniony przypadek – jednorazowe zaburzenie, to nie ma powodu do obaw. Proszę jednak zwrócić uwagę czy po menstruacji nasilają się takie dolegliwości jak swędzenie, bądź pojawiają się inne niepokojące symptomy, np. w postaci upławów czy pieczenia, bólu cewki moczowej itd. W takim wypadku wskazane są konsultacje ginekologiczne

Jeżeli zaś w kolejnym cyklu menstruacja ponownie będzie skąpa, to również nie należy tego bagatelizować – poza standardowym badaniem ginekologicznym czy USG TV, wskazane byłyby badania hormonalne, by upewnić się, czy zaburzenia cyklu nie mają związku np. z hiperpolaktynemią czy niedoczynnością tarczycy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.