Dlaczego nie pojawia się u mnie miesiączka od tak długiego czasu?

Brak miesiączki Nie współżyje, nie mam miesiączki od 2 miesięcy, nie biorę żadnych tabletek, mój cykl jest nieregularny

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takiej sytuacji koniecznie powinna Pani wybrać się do ginekologa, by ustalić przyczynę braku miesiączki. W przypadku nieregularnych cykli i tak długich odstępów należy wszcząć diagnostykę jak najszybciej.

Regularne, cykliczne krwawienia powinny pojawiać się co 25-35 dni i trwać około 3-7 dni, przy maksymalnej utracie krwi do 80 ml. Cykle krótsze niż 25 i dłuższe niż 35 dni mogą wskazywać na szereg nieprawidłowości. Natomiast jeżeli okres nie pojawia się przez 6 kolejnych miesięcy, mówimy o wtórnym braku miesiączki. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy.

Diagnostykę rozpoczyna się od badania ginekologicznego, w tym USG TV, które pozwoli na wykluczenie nieprawidłowości w budowie narządu rodnego czy też chorób – zapalenia przydatków, niewydolności jajników, endometriozy, PCOS i innych.

Jeżeli takie badania nie wykażą przyczyny braku menstruacji, konieczne będą badania hormonalne. Brak okresu spowodowany bywa zaburzeniami czynności na osi podwzgórze-przysadka-jajnik.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.