Czy to alergia, czy może astma?

Opiszę w skrócie moją historię. Otóż trzy miesiące temu miałam zapalenie oskrzeli. Od tamtej pory nie mogę się do końca wyleczyć. Na zmianę to zapalenie gardła, zapalenie migdałków, przeziębienie itp. Próbowałam już wszystkiego zarówno domowych sposobów, jak i około 7 rożnych rodzajów antybiotyków, sterydy, inhalatory (wziewne). W przeciągu trzech ostatnich miesięcy mam problemy z oddychaniem, trzy razy skończyło się na pogotowiu, gdyż nie mogłam oddychać, świsty, problem z wydychaniem i wdychaniem powietrza, czuję jakbym miała zatkane drogi oddechowe, nie mogę nic odkrztusić, czasami tylko troszkę białej plwociny, czasem coś mi się tam odblokuje i czuję ulgę i za sekundę się zatyka, jakby coś było zarośnięte. Miałam robione ekg - ok, rtg klatki piersiowe j- ok, badania krwi - ok, a mimo to lekarz (anglik, mieszkam w Anglii) stwierdził, że mam astmę i kazał dwa razy dziennie stosować inhalatory, nie robię tego gdyż po nich bardzo kaszle. Każdej nocy budzę się po około trzech godzinach snu i mam problem z oddychaniem, po około 10 minutach przechodzi. Od długiego czasu mam też przewlekły kaszel (pale papierosy). Nie stosuję tych inhalatorów, gdyż po nich jest jeszcze gorzej. Jestem również bardzo nerwową osobą, może to na tle nerwowym? Mam spuchnięte powieki i czuję, że zatrzymuje mi się woda w organizmie. Podejrzewam co może być przyczyną, otóż od 1,5 roku mam kotka i mogę być na niego uczulona. Zrobiłam również badania immunoglobulina e IgE 1851 IU/ml. To jest chyba wysoki wynik? Proszę o zinterpretowanie tego wyniku? Co on oznacza? Czy mogą wiązać się z nim jakieś inne choroby niż alergia, astma? Proszę o odpowiedź, jestem już tym wszystkim wykończona i nie wiem co dalej robić, szczególnie tutaj w Anglii. Dziękuję z całego serca i pozdrawiam serdecznie. Anita
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani opisu jestem w stanie skłonić się do diagnozy postawionej przez lekarza w Anglii. Astma daje charakterystyczne zjawiska osłuchowe podczas badania, co umożliwia postawienie wstępnego rozpoznania już na podstawie osłuchiwania płuc. Wywiad chorobowy jedynie to potwierdza. Wzrost IgE obserwuje się w chorobach pasożytniczych i alergicznych. Tak wysoki wzrost miana świadczy jednak o intensywnej alergii. W Pani przypadku najprawdopodobniej doszło do wystąpienia astmy na tle alergicznym.

Pytanie podstawowe brzmi, czy dolegliwości nie pojawiły się wraz z przybyciem kota. Sierść zwierząt, głównie kotów i gryzoni, jest bardzo silnym alergenem, który może powodować objawy podobne do tych występujących u Pani. Należy poobserwować się w trakcie kilku najbliższych dni i zobaczyć, czy objawy ustępują lub zmniejszają swoje nasilenie poza domem. Jeśli tak wskazany będzie powrót do leków zaordynowanych przez lekarza. Niestety do leków wziewnych należy się przyzwyczaić. Z czasem będzie Pani czuć się zdecydowanie lepiej.
Oczywiście, jeżeli będzie miała Pani wątpliwości zawsze może Pani skontaktować się z innym lekarzem. Do postawienia rozpoznania bezwzględne jest osobiste zbadanie pacjenta.

Pozdrawiam