Czy to fobia społeczna? Czy powinnam się jakoś leczyć?

Denerwuję się często, również i z błahych powodów. Stres towarzyszy mi w wielu sytuacjach, praktycznie cały czas mam przyspieszone bicie serca, jestem już do niego przyzwyczajona, lecz chciałabym spytać czy to normalne. Przed wystąpieniami publicznymi, przed ważnym egzaminem, przed szkołą, przed ważnym i nie tylko spotkaniem. Pocą mi się ręce, ogólnie pocę się. Boję się, czy taki stres jest normalnością, czy też jest to już jakaś choroba. Jestem stosunkowo nieśmiała, nie jestem jakąś super odważną osobą. Boję się, że będą z tego jakieś powikłania. Może warto leczyć się w tym kierunku, wybrać się do specjalisty, może jakieś tabletki, melisa? Boję się, że w przyszłości będę mieć podwyższone ryzyko różnorakich chorób. Nie rozumiem w ogóle ludzi, którzy tak na luzie do wszystkiego podchodzą. Nie wiem już sama, stres czasami przeszkadza mi głównie na egzaminach, nie pozwala mi się skoncentrować. Przeczytałam o objawach fobii społecznej i chyba ją posiadam. Odczuwam lęk wobec niektórych sytuacji społecznych, ale nie wszystkich. Mam przyspieszone bicie serca, czerwienie się czasem, nadpotliwość, ale tylko rąk, natomiast duszności, drżenia rąk, mięśni czy obaw przed kompromitacją w towarzystwie nie mam. Czy to fobia społeczna? Czy powinnam się jakoś leczyć? Czy to zwykła nieśmiałość? Chciałabym przezwyciężyć czerwienienie się, bo w niektórych stresujących sytuacjach fatalnie się z tym czuję. Jak mogłabym z tym problemem sobie poradzić? Konieczna jest wizyta u specjalisty, jeżeli sama jestem świadoma swej nieśmiałości? Czy mogę jakoś sama się wyleczyć?

Witam!
Odczuwany "stres" w sytuacjach ważnych jest normalnym objawem. Każdy człowiek przeżywa lęk przed znaczącymi dla niego wydarzeniami. Różnimy się jednak pod względem nasilenia tych odczuć i zewnętrznych objawów. Czasem ten "luz" może być właśnie objawem silnego lęku, który ktoś usilnie chce zamaskować.
Myślę, że Twoim problemem jest nieśmiałość i niska samoocena. Jesteś świadoma swoich problemów i możesz z nimi walczyć. Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy specjalisty, warto zaopatrzyć się w podręczniki psychologiczne (dostępne w większości księgarni) na temat komunikacji społecznej, radzenia sobie ze stresem lub samooceny. W takich książkach zwykle można odnaleźć ćwiczenia do samodzielnego wykonywania, które pozwolą Ci zmieniać Twoje nastawienie do innych ludzi.
Jeśli ten sposób nie przyniesie rezultatów, możesz wziąć udział w treningu, na którym będziesz uczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach społecznych.

Pozdrawiam